MLADINSKI PEVSKI FESTIVAL 2024.

Novo poglavje celjske kulturne zgodovine.

Že od leta 1946, ko je v knežjem mestu prvič zazvenel Mladinski pevski festival (MPF), se Celje uvršča na zemljevid pevskih prestolnic Slovenije, Evrope in sveta. Leto 2024 bo pri novi festivalski izvedbi zagotovo posebno, saj se bo med 3. in 6. aprilom začelo pisati novo poglavje celjske kulturne zgodovine, kajti pod okrilje MPF se od letošnjega leta dalje seli tudi bienalno državno tekmovanje mladinskih pevskih zborov, ki bo odslej nastajalo v sodelovanju med Javnim skladom RS za kulturne dejavnosti, Zavodom Celeia Celje in Mestno občino Celje. To bo dopolnjevalo bienalno mednarodno različico festivala, ki jo organizatorji snujejo za pomlad 2025.

MLADINSKI PEVSKI FESTIVAL
MLADINSKI PEVSKI FESTIVAL
MLADINSKI PEVSKI FESTIVAL
MLADINSKI PEVSKI FESTIVAL

V skoraj 80-letni zgodovini, se je naš festival vedno znal prilagoditi duhu časa in pri tem ohranjati poslanstvo, ki so si ga organizatorju na čelu z Jurčetom Vrežetom zastavili ob njegovih začetkih tik po koncu II. svetovne vojne. Druženje generacij ob glasbi, mladostna svežina, upanje, optimizem in vera v sodelovanje, skupna skrb za harmonijo in bogato kulturno izročilo naše domovine.

Letošnji festival se lahko pohvali tudi z bogatim spremljevalnim programom. Tremi festivalskimi »predtakti« s koncerti mladinskih zborov iz Celja in Nemčije (19. marec, 27. marec) in medobčinsko zborovsko revijo Pesemca (3. april). Odprtje festivala bo v četrtek, 4. aprila, ob 18h v Narodnem domu Celje, kjer bodo skupaj s pevci I. gimnazije v Celju, Šolskega centra Celje, Gimnazije Celje – Center in II. gimnazije Maribor nastopili zmagovalci MPF 1965 – Mešani pevski zbor Trnovci iz Ljubljane, ki so se pod vodstvom zborovodkinj Majde Hauptman in Petre Frece Šilak ponovno zbrali posebej za to priložnost.

Festival bo bogatila tudi minutka za pesem, ki bo z zborovsko glasbo napolnila celjske ulice v času festivala (3.-6. april), revialni koncert z zbori Konservatorija za glasbo in balet Ljubljana, Glasbene šole Celje, OŠ Markovci in Gimnazije Celje – Center, ki bodo 5. aprila ob 17. uri v Narodnem domu dopolnili delavnice za študente glasbene pedagogike ter zborovskega dirigiranja iz ljubljanske in mariborske univerze, glasbene pedagoge in zborovodje (5. april).

Bogat spremljevalni program s tremi festivalskimi »predtakti« in minutko za pesem.

27. državno tekmovanje mladinskih zborov bo potekalo v soboto, 6. aprila, v veliki dvorani Narodnega doma v Celju. Prvi tekmovalni koncert se bo začel ob 10.30, drugi pa ob 14.30. Pomerili se bodo mladinski zbori iz glasbenih šol Rogaška Slatina, Fran Korun Koželjski Velenje, osnovnih šol n. h. Maksa Pečarja Ljubljana Črnuče, Šempeter v Savinjski dolini, Tržišče, Križevci, Aljojzija Šuštarja Ljubljana, Primoža Trubarja Laško in Dramlje, gimnazij Kranj, Škofja Loka, Celje – Center in vokalna skupina Emil Komel iz italijanske Gorice. Ob 17. uri se bo tekmovanje zaključilo s koncertom nagrajencev ter razglasitvijo rezultatov na Glavnem trgu v Celju (oz., če bo slabo vreme, v Narodnem domu Celje). V strokovni žiriji bodo letos sodelovali skladateljica, zborovodkinja in pedagoginja Tadeja Vulc, pedagoginja in zborovodkinja Katja Gruber, zborovodkinja in pedagoginja Helena Fojkar Zupančič, skladatelj, zborovodja in pedagog Damijan Močnik ter zborovodkinja in pedagoginja Barbara Kovačič.

Podrobnejši urnik celotnega dogajanja je objavljen ob koncu sporočila. Vsi dogodki so odprti za javnost, vstop je brezplačen.

MPF bo v Celju zopet poskrbel za pester in razgiban uvod v praznični april, ko bomo praznovali tudi 573 let od kar je Friderik II. Celjski takratni trški naselbini podelil mestne pravice. Pojoč bomo praznovanja zaključil s tradicionalnim projektom Vseslovensko petje s srci – v nedeljo, 21. aprila, od 11. do 12. ure s pevskim sprehodom po starem mestnem jedru, in v torek, 23. aprila, s petjem v celjskih vrtcih, šolah, javnih podjetjih in javnih zavodih. Aprila bodo v Celjskem in Narodnem domu potekali tudi tradicionalni pomladni koncerti celjskih gimnazijskih pevskih zborov, ki sodijo med najboljše tovrstne sestave v Sloveniji in Evropi.

Umetniški svet letošnjega MPF in 27. državnega tekmovanja mladinskih zborov sestavljajo Nenad Firšt, Damijan Močnik, Katja Gruber, Kerstin Pori in Tadeja Vulc. Programska vodja državnega tekmovanja je Mihela Jagodic (JSKD), koordinator festivala pa David Preložnik (Zavod Celeia Celje).

Program

Podroben razpored revij in tekmovanj najdete tukaj

  • 19.3.2024, 19.00Narodni dom
    Festivalski predtakt: »Kul-tura« od C(elja) do H(amburga)/»Cool-Tour« von C(elje) bis H(amburg)

    Dekliški pevski zbor GCC, zb. David Preložnik, in Dekliški pevski zbor Glasbenega inštituta iz Hamburga, zb. Gesa Werhahn

  • 25.3.2024, 10.00Narodni dom
    Novinarska konferenca

    Mladinski pevski festival 2024

  • 27.03.2024, 19.00cerkev sv. Danijela
    Festivalski predtakt: Maurice Duruflé – Rekviem

    Mešani mladinski pevski zbor I. gimnazije v Celju, zb. Tomaž Marčič

  • 03.04.2024, 16.00, 17.00, 18.00Celjski dom
    PESEMCA

    Pésemca - območna revija otroških pevskih zborov občin Celje, Dobrna, Vojnik in Štore (podroben razpored najdete tukaj)

  • 04.04.2024, 18.00Narodni dom
    Odprtje MPF 2024 – slavnostni koncert

    MeMPZ I. gimnazije v Celju, zb. Tomaž Marčič,
    DPZ II. gimnazije Maribor, zb. Viljem Babič,
    DPZ Gimnazije Celje – Center, zb. David Preložnik,
    MeMPZ Šolskega centra Celje, zb. Matevž Pušnik,
    posebni gostje uvodnega koncerta – MePZ Trnovci Ljubljana, zmagovalci MPF 1965 – zb. Majda Hauptman in Petra Frece Šilak

  • 05.04.2024, 17.00Celje
    IZOBRAŽEVANJE IN REVIJA

    Delavnice, revialni koncert in pokoncertni pogovor (podroben razpored najdete tukaj)

  • 06.04.2024Celje
    TEKMOVANJE IN MINUTKA ZA PESEM

    27. državno tekmovanje mladinskih zborov, ulični nastopi sodelujočih zborov na zvezdi (podroben razpored najdete tukaj)

  • 21.04.2024, 11.00Glavni trg
    Vseslovensko petje s srci

    Pevski sprehod skozi staro mestno jedro (če bo slabo vreme, dogodek odpade)

  • 23.04.2024, 10.00Različne organizacije
    Vseslovensko petje s srci

    Skupno petje v celjskih vrtcih, šolah, javnih zavodih in javnih podjetjih

  • 26.04.2024, 19.00Narodni dom
    Pesem upora

    Koncert Mestne občine Celje in Zveze borcev za vrednote NOB ob Dnevu upora proti okupatorju

Žirija.

Damijan Močnik

Predsednik

Damijan Močnik je skladatelj, zborovodja, dirigent in pedagog, ki se je po odlični diplomi iz kompozicije v razredu Daneta Škerla na ljubljanski Akademiji za glasbo leta 1993 zaposlil kot profesor glasbe in umetniški vodja glasbenih dejavnosti v Zavodu sv. Stanislava v Ljubljani. Zasnoval je zborovsko piramido, ki je pomemben dejavnik slovenskega zborovskega življenja. Od leta 2021 je zaposlen tudi na oddelku za sakralno glasbo na Akademiji za glasbo v Ljubljani, poučuje pa glasbeni stavek in kompozicijske tehnike. Je ustanovitelj in umetniški vodja Slovenskega otroškega zbora in KZ Megaron, od leta 1986 pa vodi Cerkveni ženski zbor Andreja Vavkna iz Cerkelj na Gorenjskem. Z njimi je ob uspešni koncertni dejavnosti prejel več nagrad na državnih in mednarodnih tekmovanjih. Bil je vodja avtorske skupine za učbenik Glasba za gimnazije, redno predava na seminarjih ter je član žirij zborovskih tekmovanj doma in v tujini. Veliko se posveča zborovski sakralni glasbi, njegove skladbe pa izvajajo številni zbori po vsem svetu. Za svoje delovanje je prejel številne nagrade, med drugim tudi nagrado Republike Slovenije za izjemne dosežke na področju šolstva, nagrado Prešernovega sklada 2022 in Kozinovo nagrado Društva slovenskih skladateljev.

Helena Fojkar Zupančič

Helena Fojkar Zupančič je kot zborovodkinja in učiteljica vokalne tehnike zaposlena je na Škofijski klasični gimnaziji v Zavodu sv. Stanislava v Ljubljani, vokalno tehniko od lani poučuje tudi na Akademiji za glasbo. Vodi Dekliški zbor sv. Stanislava Škofijske klasične gimnazije in Zbor sv. Nikolaja Litija, kot asistentka sodeluje s 110-članskim (Z)Mešanim zborom Škofijske klasične gimnazije. Z dekliškim zborom je nastopila na obeh največjih svetovnih zborovskih dogodkih, leta 2017 na Svetovnem simpoziju za zborovsko glasbo in leta 2019 na Nacionalni konferenci ameriških dirigentov. Prejela je veliko nagrad z Zborom sv. Nikolaja in nastopila s Slovenskim otroškim zborom, s projektnim zborom RTV SLO in Zborom Slovenske filharmonije. Redno sodeluje v tekmovalnih žirijah doma in na tujem, s svojimi zbori naroča in izvaja novitete slovenskih skladateljev. Leta 2016 je prejela nagrado Republike Slovenije za posebne dosežke na področju glasbenega šolstva, leta 2019 pa srebrno Gallusovo plaketo (JSKD). Z veseljem se loteva različnih glasbenih zvrsti, raziskuje novosti, v že znanem pa išče drugačne pristope in metode dela. Z navdušujočim delom je vzgojila številne generacije, ki pomembno sooblikujejo slovenski zborovski milje.

Katja Gruber

Katja Gruber je akademska glasbenica, ki deluje na raznih zborovskih področjih. Njeno delo je najbolj odmevno na področju otroške in mladinske zborovske glasbe. Z zbori OŠ Nazarje je prejela številna priznanja na domačih in tujih odrih. S premišljenimi programskimi izbirami postavlja smernice in dviguje širšo raven kakovosti zborovskega poustvarjanja. Je prejemnica nagrade za posebne dosežke na področju glasbenega šolstva za leto 2019. Z uvajanjem večglasja med otroke želi ohranjati prvobitno slovensko lastnost, to je občutek za večglasje. Aktivna je kot predavateljica na seminarjih in strokovna ocenjevalka zborovskih revij. Več let sodeluje kot članica umetniškega sveta tekmovanja v Zagorju ob Savi, organizacijskega odbora prireditve Potujoča muzika in Zborovski BUM, pri čemer sama sodeluje tudi kot dirigentka množičnim zborom. V zadnjem obdobju se posveča tudi skladateljskemu ustvarjanju za otroke. Eno izmed področij zajema glasbeno didaktično gradivo za uporabo pri pouku Glasbene umetnosti v osnovni šoli. Drugo področje so avtorski mladinski muzikali in glasbene pravljice. Tretje področje pa so izvirne in ljudske pesmi za otroške in mladinske zbore.

Barbara Kovačič

Barbara Kovačič je diplomirala na Pedagoški fakulteti v Ljubljani in na orgelski šoli v Ljubljani. Svoje znanje nenehno poglablja na mojstrskih tečajih za zborovsko dirigiranje s priznanimi strokovnjaki za zborovsko glasbo (Stojan Kuret, Martina Batič, Martina Burger, Petra Grassi …). Pogosto organizira glasbene delavnice s številnimi dirigenti, instrumentalisti in drugimi glasbeniki. Trenutno je zaposlena v OŠ Franceta Bevka Tolmin, tam pa prek zborovske piramide 18. leto vodi štiri otroške zbore in mladinski zbor. Barbara Kovačič je poleg šolskih zborov več kot 30 let vodila dekliški pevski zbor Pueri Cantores Tolmin. Zavzeto, strokovno in sistematično delo zborovodkinje se kaže v doseženih številnih zlatih priznanjih in prvih nagradah z državnih in mednarodnih tekmovanj, ki se jih udeležujejo vsi pevski sestavi, ter številnih koncertih in različnih projektih v domačem okolju in zunaj Slovenije. Barbara Kovačič je tudi idejna vodja Tabora mladih pevcev Primorske, ki je bil petkrat izveden med poletnimi počitnicami in katerega cilj je ponuditi pevcem, starim od 11 do 15 let, višjo raven zborovskega poustvarjanja s priznanimi zborovskimi dirigenti.

Tadeja Vulc

Tadeja Vulc je študij na ljubljanski Akademiji za glasbo nadgradila na Univerzi za glasbo in upodabljajoče umetnosti na Dunaju. Je prejemnica zlatega znaka JSKD za izjemne ustvarjalne dosežke na področju vokalne glasbe in prejemnica kipca Gallus za posebne dosežke z Akademskim pevskim zborom Maribor, s katerim je uspešno tekmovala na številnih mednarodnih tekmovanjih. Uvrstitev med finaliste tekmovanja je dosegla v Debrecenu (2016), v Varni (2018) in v Arezzu (2018), na 15. mednarodnem zborovskem tekmovanju Gallus pa leta 2019 osvojila končno 3. mesto. Leta 2022 je APZ Maribor pod vodstvom Tadeje Vulc v Mariboru osvojil tudi absolutno 1. mesto na 27. državnem zborovskem tekmovanju Naša pesem, za tem pa leta 2023 v Seghizziju osvojil končno 2. mesto ter 1. mesto v ljudski kategoriji. Kot skladateljica je Tadeja Vulc prejela že več nagrad, med drugim 4. nagrado na tekmovanju Rostrum na Nizozemskem, študentsko Prešernovo nagrado za skladbo Tri iveri, 2. nagrado na natečaju Ministrstva za kulturo Republike Slovenije in 1. nagrado na mednarodnem tekmovanju Akademskega pevskega zbora Tone Tomšič. Njene skladbe se pogosto izvajajo doma in v tujini. Trenutno deluje kot predavateljica na Pedagoški fakulteti Univerze v Mariboru.

Mladinski pevski festival Celje omogočajo