OPISI ZBOROV MPF 2025.

Seznam nastopajočih zborov
(s klikom na ime zbora si lahko preberete več o zboru)
Mladinski pevski zbor OŠ narodnega heroja Maksa Pečarja, Ljubljana Črnuče, Slovenija
Zborovodja: Vid Čadež
Mladinski pevski zbor OŠ n. h. Maksa Pečarja že od leta 2015 redno sodeluje na regijskih, državnih in tudi mednarodnih tekmovanjih. Leta 2017 je zbor nastopil na koncertu izbranih mladinskih pevskih zborov iz vse Slovenije z naslovom Potujoča muzika. Istega leta so na regijskem tekmovanju osrednje Slovenije poleg ostalih odličij prejeli tudi priznanje za najboljši mladinski pevski zbor tekmovanja. Zbor se je predstavil tudi na tekmovanjih v tujini. Nazadnje so lansko leto pevke in pevci osvojili zlato priznanje na mednarodnem tekmovanju v Bratislavi, kar lahko štejemo tudi kot največji dosežek zbora do sedaj. Zadnja leta je zbore vodil zborovodja Mitja Vaupotič, z letošnjim letom pa je vodenje zborov prevzel Vid Čadež. S pevci pod novim vodstvom stremijo k nadaljevanju kvalitetnega dela in sodelovanja na zborovskih tekmovanjih in prireditvah.
Mladinski pevski zbor OŠ Šempeter v Savinjski dolini, Slovenija
Zborovodkinja: Katja Florjančič
Dosežki Otroški pevski zbor
Regijska raven: 2017 zlato priznanje, priznanje za najboljšo izvedbo slovenske izvirne pesmi 2019 zlato priznanje, priznanje za najboljšo sestavo sporeda (Katja Florjančič) 2023 srebrno priznanje
Državna raven: 2018 zlato priznanje 2024 zlato priznanje, naj skladba Zagorja (Deček in sonce). Mednarodna raven: 2019 Zlato priznanje in 1. nagrada, priznanje za najboljšo zborovodjo (Katja Florjančič).
Dosežki Mladinski pevski zbor
Regijska raven: 2019 zlato priznanje, najboljši mladinski zbor tekmovanja, priznanje za najboljšo izvedbo sodobne zborovske skladbe za mladinski zbor (D. Močnik: Ljubezen). 2023 zlato priznanje.
Državna raven: 2024 zlato priznanje, posebno priznanje mladinskemu zboru za najbolj prepričljivo izvedbo sodobne slovenske skladbe (A. Makor: Ptice), posebno priznanje za najboljšega korepetitorja zbora (Fia Selič), denarna nagrada zborovodkinji (Katja Florjančič).
Mladinski pevski zbor OŠ Alojzija Šuštarja, Ljubljana Šentvid, Slovenija
Zborovodkinja: Nadja Janežič
Mladinski pevski zbor osnovne šole Alojzija Šuštarja prepeva že 12 let, saj je šola odprla svoja vrata leta 2008. Zbor že od začetka vodi zborovodkinja in profesorica glasbe Nadja Janežič. V zboru prepeva 12 pevcev in 52 pevk, skupaj 64. Zbor vsako leto pripravi skupaj z ostalimi zbori na šoli 2 koncerta in sodeluje na šolskih prireditvah. Vsako leto se zbor predstavi na letnem koncertu Zavoda sv. Stanislava v Cankarjevem domu. Sodelovali so tudi že z znanimi slovenskimi glasbeniki in nastopili v televizijskih oddajah. Najbolj sveži spomini so na sodelovanje s pevko Nino Pušlar in s triom Vivere. Vsako leto se zbor poveže na pevskem vikendu, kjer je veliko petja in druženja. Zbor pa se udeležuje tudi regijskih, državnih in mednarodnih tekmovanj. 2016: 25. državno tekmovanje pevskih zborov – zlato priznanje z odliko. 2017: Regijsko tekmovanje – zlato priznanje z odliko, priznanje za najboljši zbor tekmovanja. 2018: 26. državno tekmovanje pevskih zborov – srebrno priznanje. 2019: Aegis Carminis – srebrna diploma in posebna nagrada za izvedbo slovenske skladbe po izboru organizatorja in založnika. 2024: Mladinski pevski festival Celje, 27. državno tekmovanje pevskih zborov – zlato priznanje z odliko in posebna nagrada za izvedbo slovenske ljudske pesmi.
Mladinski pevski zbor Mavrica, OŠ Tišina, Slovenija
Zborovodkinja: Alenka Brulc Šiplič
Zbor prihaja iz dežele štorkelj, pozvačinov, cimbal in dobrih Ijudi. Prekmurci so veseli Ijudje in pesem je njihova zvesta spremljevalka ob različnih priložnostih. Tako ima petje na osnovni šoli Tišina dolgo in bogato tradicijo. V zboru pojejo pevci, stari od 11 — 15 let.
Vsako leto v mesecu maju zbor skupaj z otroškim zborom izvede letni koncert. Je nepogrešljiv na vseh šolskih prireditvah in tudi na prireditvah v kraju in občini Tišina.
Redno se udeležuje območnih srečanj pevskih zborov in prejema visoke ocene. Zmeraj je izbran za sodelovanje na regijskih tekmovanjih, na katerih je prejel več srebrnih, zadnja leta pa tudi več zlatih priznanj. Leta 2011 je bil izbran med 13 najboljših mladinskih zborov Slovenije in zapel na prireditvi Potujoča muzika v Ljubljani. Zbor je leta 2012 tekmoval na državnem tekmovanju otroških in mladinskih zborov in prejel srebrno priznanje. Štirikrat je zbor tekmoval na mednarodnem tekmovanju v Olomoucu na Češkem, nazadnje leta 2015, ko je prejel srebrno priznanje. Aprila 20 16 je zbor na tekmovanju Vallis aurea cantat v Požegi na Hrvaškem prejel zlato priznanje. Aprila 2017 je zbor sodeloval na tekmovanju Slovakia cantat v Bratislavi in prejel srebrno priznanje. Junija 2018 pa na tekmovanju Lege artis v Tuzli, kjer je prejel zlato priznanje in drugo nagrado v tekmovanju za Grand prix.
Mladinski pevski zbor OŠ Franceta Bevka Tolmin, Slovenija
Zborovodkinja: Barbara Kovačič
Mladinski pevski zbor Osnovne šole Franceta Bevka Tolmin je nespregledljiv dejavnik slovenskega zborovstva pa tudi širšega kulturnega dogajanja. Njihova gonilna sila, zborovodkinja Barbara Kovačič, s svojimi zamislimi že dolga leta omogoča, da zbori delujejo na visoki ravni v slovenskem in mednarodnem merilu. Zborovodkinja posebno pozornost namenja poglobljenemu delu s pevci, saj za razvoj zbora namenja številne pevske delavnice z vabljenimi pedagogi. Zbor že vrsto let sodeluje z izjemnimi slovenskimi dirigenti kot sta Stojan Kuret in Petra Grassi ter vokalna pedagoginja Martina Burger. Njihova dejavnost se tesno povezuje z lokalnimi, državnimi in mednarodnimi projekti, ki jih izvajajo v sodelovanju s strokovnjaki, profesionalnimi ustanovami ter slovenskimi in tujimi šolami. Zbor že vsa leta sodeluje s slovenskimi skladatelji (Tadeja Vulc, Ambrož Čopi, Andrej Makor, Patrick Quagiatto, Matej Kastelic…), katerih novitete se redno pojavljajo v njihovih programih. Poleg velikega števila vključenih otrok, dolgoletne tradicije in vpetosti v kulturno okolje zbor dosega tudi izjemne rezultate na regijskih, državnih in mednarodnih tekmovanjih, kjer tako publiko kot žirijo vedno znova navdušuje njihova zvokovna zlitost, prepričljivost interpretacij in izbor programa. Vabljeni so na nastope po Sloveniji in tujini, kot demonstracijski zbori na zborovodska izobraževanja in na arhivska snemanja v nacionalno radijsko hišo. Njihov zadnji vidnejši uspeh je bilo zlato priznanje z odliko in prvo mesto v kategoriji mladinski zbori na lanskem mednarodnem pevskem tekmovanju v Belgiji. S svojimi visokimi rezultati, ki jih kontinuirano dosegajo na tekmovanjih, so pomemben promotor svoje občine in tudi države.
Mladinski pevski zbor Glasbene matice Ljubljana, Slovenija
Zborovodkinja: Irma Močnik
Mladinski zbor Glasbene matice Ljubljana Glasbena matica je v zadnjih letih poskrbela za hitro kakovostno rast svojega mladinskega zbora pod vodstvom umetniške ekipe, ki jo vodi zborovodkinja Irma Močnik. Zbor je v kratkem obdobju tudi z intenzivnim poukom vokalne tehnike (Tanja Rupnik) dosegel raven, ki mu omogoča sodelovanje pri ambicioznejših glasbeno-scenskih projektih. Med letoma 2014 in 2024 so se, poleg študija koncertne zborovske literature ter nastopov na zborovskih koncertih in srečanjih, posvetili predvsem uprizarjanju glasbenih predstav za otroke: Kaznovana radovednost (P. Šivic), Brundibar (H. Krasa), Hobit (D. Burry), Všeč si mi (D. Močnik), Snežna kraljica (M. King), Deček, ki je prehitro rasel (G. C. Menotti), Kraljestvo glasbe (T. Vulc) in Kekec in škrat Skovik (T. Habe); pri tem pa vedno na prvo mesto postavljali skrb za individualni pevski razvoj naših mladih pevcev in njihovo celostno vzgojo preko glasbeno-gledališke umetnosti. V Mladinskem zboru GM prepevajo fantje in dekleta iz prestolnice in drugih krajev (Bela krajina, Primorska, Notranjska, Gorenjska, Dolenjska, Štajerska), stari od 10 do 15 let. Strokovno umetniško vodstvo sestavljajo uveljavljeni glasbeni in gledališki ustvarjalci (I. Močnik, Rupnik, M. Kink, E. Hribernik, J. Barbo, I. Kocen, D. Močnik, S. Kulenović idr.). Zaradi visokega nivoja poustvarjanja se njihove glasbene predstave že nekaj let uvrščajo v redni T. program Cankarjevega doma. Mladinski zbor ali njihovi posamezni pevci sodelujejo tudi pri produkcijah SNG Opera in balet Ljubljana, na koncertih Slovenske filharmonije in Festivala Ljubljana.
Zbor vokalnega studija Horos, Ćuprija, Srbija
Zborovodkinja: Jelena Stanojević Kačavenda
Vokalni studio HOROS je bil ustanovljen leta 2023 v Ćupriji na pobudo učencev in učiteljev oddelka za solopetje Glasbene šole Dušan Skovran. Pojavila se je potreba po oblikovanju ansambla (zbora) kakovostnih mladih glasbenikov, ki bi skozi delo na tematskih programih vokalne glasbe lahko kakovostno prispevali k širjenju umetniške zborovske glasbe.
Glasbena šola Dušan Skovran, ki je bila ustanovljena leta 1953 v Ćupriji, je z veseljem podprla željo svojih sedanjih in nekdanjih učencev ter kolegov, in ob svoji 70-letnici obstoja postala najpomembnejši pokrovitelj Vokalnega studia HOROS.
HOROS s svojim umetniškim vodjo in dirigentko Jeleno Stanojević Kačavenda želi dvigniti zavest o pomenu aktivnega glasbenega življenja z izvajanjem del, predvsem iz srbske umetniške glasbene tradicije. Cilj Vokalnega studia HOROS je tudi promocija brezčasnih in vzvišenih vrednot umetniške glasbe ter njeno negovanje in ohranjanje skozi kakovostno interpretacijo.
V kratkem obdobju svojega obstoja so izvedli veliko nastopov. Posebej so ponosni na to, da so pobudniki in organizatorji Svetosavske akademije v Ćupriji. Avgusta 2024 so izvedli celovečerni koncert v okviru Dni srbskega duhovnega Preobraženja v Despotovcu, kjer so izvajali dela duhovne glasbe srbskih skladateljev. Ob obeležitvi 30. obletnice festivala »Zbori med freskami« so nastopili s koncertom v atriju Narodnega muzeja v Beogradu.
Prvo obletnico svojega delovanja so zaznamovali s koncertom »Vertep in zvezda« v obliki zborovskega gledališča. Njihova največja inspiracija je približati občinstvu bogato glasbeno dediščino Srbije.
Vokalna skupina Garda Trentino, Riva del Garda – Trento, Italija
Zborovodja: Enrico Miaroma
Vokalno skupino Garda Trentino glasbene šole SMAG Alto Garda (Riva del Garda – Trento – Italija) sestavljajo dekleta in fantje iz vseh mest Garda Trentina (Arco, Riva del Garda, Nago-Torbole, Dro, Ledro), ki po izkušnjah v otroškem zboru od zgodnjega otroštva sodelujejo v tej zasedbi pri posebnih projektih. Skupina je osvojila 1. nagrado na državnem zborovskem tekmovanju v Vittorio Veneto leta 2021 v kategoriji vokalnih skupin, 2. nagrado na Polifonem zborovskem tekmovanju v Arezzu leta 2022, 1. nagrado na 18. mednarodnem zborovskem tekmovanju in festivalu v Budimpešti (Madžarska) v kategoriji vokalnih skupin ter 2. nagrado v skupni razvrstitvi leta 2023, 1. nagrado na državnem zborovskem tekmovanju v Carpiju v kategoriji vokalnih skupin leta 2023, 1. nagrado na državnem zborovskem tekmovanju v Fermu z najvišjo oceno celotnega tekmovanja leta 2023, 1. nagrado v sekularni kategoriji in 3. nagrado v sakralni kategoriji na državnem zborovskem tekmovanju v Vittorio Veneto leta 2024. Leta 2024 je sodelovala tudi na 1. Gran Premio Corale Italiano, ki ga je organizirala Feniarco – formalnem grand prix tekmovanju za najboljše italijanske zbore.
Leta 2022 so za nizozemsko založbo Brilliant Classics posneli CD z repertoarjem, sestavljenim izključno iz skladb iz kodeksa Las Huelgas iz 14. stoletja – to je prestižen projekt, ki je skupino uveljavil med ljubitelji in strokovnjaki za srednjeveško glasbo po vsem svetu. Od ustanovitve zbora je njegov dirigent M°. Enrico Miaroma.
Pražská kantiléna, Praga, Češka
Zborovodji: Anna-Marie Lahodová in Ondřej Lhotka
Pražská kantiléna, ustanovljena leta 1991, je otroški zbor Osnovne umetniške šole Jižní Město v Pragi na Češkem. Tri pripravniške in dve koncertni sekciji združujejo 450 učencev. Mlajši od dveh koncertnih zborov je Otroški zbor Pražská kantiléna, namenjen otrokom in mladim, starim od 12 do 19 let.
Repertoar zbora zajema širok spekter glasbenih slogov in žanrov, s posebnim poudarkom in strastjo do del, napisanih v 20. stoletju, ter skladb, navdihnjenih s folklorno tradicijo. Med najpomembnejše dejavnosti zbora sodijo sodelovanja s Češko filharmonijo, orkestrom Collegium Marianum, Praško mladinsko filharmonijo ter številni nastopi v okviru prestižnega koncertnega cikla Pocta tvůrcům, posvečenega delom najpomembnejših čeških skladateljev 20. in 21. stoletja.
Zbor je prejel številne zlate diplome in prve nagrade v svoji kategoriji na Češkem in v tujini, med drugim v Neerpeltu (2016), Limburgu (2017), Kaunasu (2018), Bielsko-Biali (2018), Tuzli (2019), Pragi (2022), postal absolutni zmagovalec Venezia in Musica leta 2023 ter osvojil zlato diplomo v Riva del Garda leta 2024. Zbor vodita dirigenta Anna-Marie Lahodová in Ondřej Lhotka, korepetitorka pa je Olga Cviková.
VVV Vokál, Veszprém, Madžarska
Zborovodja: Ágnes Erdélyi
Mladinski zbor mesta – kot del Zbora mesta Veszprém in kot podmladek odraslega zbora, ki deluje v kulturnem življenju Veszpréma od leta 2002. Mladostna in raznolika repertoarna podoba zbora Vokál se odraža na številnih in raznovrstnih proslavah ter koncertih.
Združenje in Glasbena šola Antala Csermáka skupaj podpirata delo v mladinskem zboru, kjer poje približno 50 deklet in fantov, starih od 12 do 20 let, ki se izobražujejo na različnih šolah v Veszprému. Veliko članov zbora igra tudi glasbila in z veseljem vključujejo svoje glasbeno znanje v koncerte.
Repertoar zbora zajema širok spekter glasbe – od ljudskih pesmi, klasične in sodobne vokalne glasbe do skladb z vsega sveta. V več kot 20 letih delovanja zbora so potekali številni koncerti, intenzivne pevske vaje, potovanja po Madžarski in tujini ter posebni projekti, kot so sodelovanje pri filmu ali muzikalu.
Mesto Veszprém je bilo leta 2023 Evropska prestolnica kulture, kar je prineslo številne dragocene priložnosti za zbor Vokál. V tem letu smo vzpostavili odnos s “Fény” zborom iz Japonske, ki pri poučevanju glasbe uporablja Kodályev sistem. Poleti smo jih imeli priložnost obiskati tudi na Japonskem.
Umetniški vodja zbora Vokál je Ágnes Erdélyi, ki je hkrati dirigentka Zbora mesta Veszprém ter mentorica na Glasbeni šoli Antala Csermáka v Veszprému.
Mešani mladinski pevski zbor I. gimnazije v Celju, Slovenija
Zborovodja: Tomaž Marčič
Mešani mladinski pevski zbor I. gimnazije v Celju je l. 1945 znova obudil legendarni zborovodja Egon Kunej. Od l. 2009 ga vodi Tomaž Marčič, ki je z njim dosegel številne uspehe na domačih in tujih odrih, med njimi 4 zlata priznanja na državnem tekmovanju v Zagorju, zlati priznanji na mednarodnih tekmovanjih v Tuheljskih toplicah (HR) in v Bad Ischlu (A) ter 1. mesta na tekmovanjih v Bad Krozingenu (ZRN), Palmanovi (I) in Pragi (Č). Poleg številnih nastopov zbor vsako leto pripravi vsaj dva celovečerna programa, sodeluje z drugimi zasedbami (Simfonični orkester GŠ Celje, Trio Eroika, Nude, Mi2) in se predstavlja na gostovanjih v tujini. Med drugim je zbor v zadnjih letih sodeloval pri izvedbah oratorija Jožeta Trošta Blaženi Anton Martin Slomšek, pri praizvedbi kantate Tadeje Vulc Rojstvo luči in na koncertih pod vodstvom Stephena Laytona z Zborom Slovenske filharmonije pri izvedbi Requiema Maurica Durufléja.
Die Primaner, Berlin, Nemčija
Zborovodja: Jan Olberg
Primaners je mešani mladinski zbor, ki ga sestavljajo dijaki od 10. do 12. razreda. Vsi pevci obiskujejo umetniško gimnazijo Georg-Friedrich-Händel v Berlinu. Ansambelska glasba je sestavni del glasbenega izobraževanja na tej šoli.
Podoba zbora Primaners je oblikovana z nenehnim delom na vajah na eni strani ter vsakoletno spreminjajočo se zasedbo na drugi strani. Zbor je pred 30 leti ustanovil njegov sedanji zborovodja Jan Olberg.
Številne koncertne turneje in tekmovanja so Primanerse popeljale na Češko, v Latvijo, na Madžarsko, v Italijo, Švico, Korejo, Izrael in ZDA. Leta 2024 so na mednarodnem festivalu Young Bohemia v Pragi osvojili zlato medaljo.
Častni pokroviteljici 36. MPF Celje 2025
dr. Nataša Pirc Musar, predsednica Republike Slovenije
dr. Asta Vrečko, ministrica za kulturo Republike Slovenije